Kaszel palacza pojawia się na skutek podrażnienia dróg oddechowych dymem tytoniowym. Ten rodzaj kaszlu nie jest wyłącznie niegroźnym „odkasływaniem”, lecz bardzo często symptomem poważnego schorzenia – przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP). Według badań, 80% przypadków POChP rozpoznaje się u osób narażonych na działanie dymu tytoniowego. Jak diagnozuje się i leczy się kaszel palacza? Wyjaśniamy.

Czym dokładnie jest kaszel palacza?

W drogach oddechowych człowieka naturalnie występuje pewna ilość śluzu, którego zadaniem jest zatrzymywanie szkodliwych dla organizmu substancji pochodzących ze środowiska zewnętrznego. Gardło osoby palącej, do którego dostarczana jest nadmierna ilość toksyn z dymu papierosowego, jest szczególnie obciążone. Dlatego dochodzi w nim do patologicznego rozrostu gruczołów śluzowych i nadprodukcji wydzieliny. Organizm chce to wydalić, czego efektem jest kaszel palacza.

Objawy kaszlu palacza

Najczęstszymi objawami kaszlu palacza są:

  • uciążliwy kaszel – pojawia się od razu po wstaniu z łóżka i może towarzyszyć cały dzień,
  • napady kaszlu z odkrztuszaniem flegmy,
  • chrypka,
  • duszności,
  • ból w klatce piersiowej.

Kaszel palacza to na tyle groźna dolegliwość, że może prowadzić nawet do omdleń. Często zdarza się również, że odkrztuszana wydzielina zawiera krew i ropę. 

W najnowszych stadiach dotyczących tego problemu badacze wskazują na jeszcze jeden objaw: fatigue, co w tłumaczeniu na polski oznacza znużenie, zmniejszenie energii do życia. Chodzi o to, że kaszel jest tak uciążliwy, iż wpływa na całokształt funkcjonowania człowieka. Znacznie obniża chęć do podtrzymywania kontaktów międzyludzkich czy wykonywania obowiązków.

Kaszel palacza a POChP

W internecie można znaleźć mnóstwo porad dotyczących domowych sposobów na kaszel palacza. Należy jednak mieć na uwadze, że dolegliwość ta nie zniknie po zastosowaniu tabletki do ssania bez recepty czy innego środka z babcinej apteczki. Co więcej, kaszel palacza prawie zawsze wskazuje na jedną z najpoważniejszych dolegliwości układu oddechowego – POChP. Kryteria rozpoznania tej choroby są takie same jak objawy kaszlu palacza, a palenie jest głównym czynnikiem ryzyka rozwinięcia się schorzenia.

Jak wygląda diagnoza POChP?

Jeśli obserwujesz u siebie objawy takie jak kaszel, duszności, chrypkę – umów się na konsultację do lekarza, najlepiej specjalisty pulmonologa. Przeprowadzi on badanie fizykalne, podczas którego osłucha cię i stwierdzi, czy słychać w twoich płucach coś niepokojącego. Kolejnym krokiem jest skierowanie na spirometrię, w czasie której sprawdza się ciężkość obturacji. Bez tego badania nie da się zdiagnozować POChP. Do pełnej diagnozy wykorzystuje się także następujące badania: 

  • pletyzmografię, czyli badanie czynności płuc, które pozwala na ocenę całkowitej ilości powietrza zawartej w płucach,
  • badanie zdolności dyfuzji gazów w płucach,
  • ocenę tolerancji wysiłku fizycznego, która w zaawansowanej chorobie jest zmniejszona i koreluje z ogólnym stanem zdrowia i rokowaniami,
  • badania obrazowe: RTG klatki piersiowej,
  • pulsoksymetrię i gazometrię krwi tętniczej.

Do badań pomocniczych przy rozpoznaniu choroby należą także morfologia krwi i EKG. Po tak dokładnej diagnozie lekarz jest w stanie stwierdzić, czy kaszel i duszności wynikają wyłącznie z palenia papierosów, a u pacjenta nie rozwinęła się POChP. 

Kaszel palacza – leczenie

Jeśli lekarz nie stwierdził przewlekłej obturacyjnej choroby płuc ani innej jednostki chorobowej, najprawdopodobniej masz do czynienia z kaszlem palacza. Leczenie polega na przyjmowaniu syropów łagodzących podrażnienia błon śluzowych dróg oddechowych oraz tabletek. W zaawansowanych przypadkach specjalista może przepisać specjalne leki na kaszel zawierające kortykosteroidy. Kaszlu palacza nie da się jednak wyeliminować bez rzucenia palenia.

Kaszel palacza – jak mu zapobiec?

W przypadku tej dolegliwości kwestia profilaktyki jest bardzo prosta – przynajmniej w teorii. Aby pozbyć się kaszlu i zapobiec jego powstawaniu, kluczowe jest rzucenie palenia. Osoby, które palą od lat, mogą mieć z tym nie lada problem, ponieważ za uzależnieniem fizycznym idzie najczęściej też uzależnienie psychiczne. Papieros do kawy czy po obiedzie jest dla wielu czymś w rodzaju rytuału. 

Zbliża się jednak czas noworocznych postanowień – może zatem warto uczynić rzucenie palenia jednym z nich?

Prywatna przychodnia medyczna we Wrocławiu. Lekarze specjaliści

PLATINUM Centrum Medyczne
ul. Księcia Witolda 47
50-202 Wrocław

we care

we care

NAJWAŻNIEJSZE LINKI

LEKARZE SPECJALIŚCI

SPECJALIZACJE