Profilaktyka zdrowego serca: jak dbać o układ krwionośny po 50. roku życia?
Choroby układu krążenia są jedną z głównych przyczyn zgonów na całym świecie. Ryzyko ich rozwoju zwiększa się po ukończeniu 50. roku życia, dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka. Dowiedz się, jak zadbać o swoje serce, aby cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją przez wiele lat. Sprawdź, jakie badania warto regularnie wykonywać i czego unikać, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca.
Jaką dietę warto stosować?
Właściwie zbilansowana dieta ma ogromny wpływ na zdrowie serca i całego układu krążenia. Powinna być ona oparta na produktach, które bogate są w cenne kwasy tłuszczowe omega-3. Zmniejszają one poziom złego cholesterolu we krwi, który w głównej mierze odpowiedzialny jest za rozwój chorób serca i naczyń krwionośnych.
Podstawą takiej diety powinny być przede wszystkim świeże warzywa, owoce, rośliny strączkowe, ryby, orzechy oleje roślinne i produkty pełnoziarniste. Aby zachować zdrowe serce, warto ograniczyć spożycie czerwonego mięsa, dań przetworzonych oraz soli.
Dlaczego aktywność fizyczna jest tak ważna?
Siedzący tryb życia, który prowadzi większość osób po ukończeniu 50. roku życia, negatywnie wpływa na serce. Aby zapobiec poważnym schorzeniom układu krążenia, konieczne jest regularne uprawianie aktywności fizycznej przez co najmniej 2,5 godziny w tygodniu. Pomaga ona obniżyć ciśnienie krwi oraz zmniejszyć poziom cholesterolu.
Regularne uprawianie sportu ma bardzo dobry wpływ na serce. Aby aktywność fizyczna była zarazem korzystna dla zdrowia i przyjemna, należy wybrać taką dyscyplinę, która będzie dopasowana do predyspozycji organizmu i indywidualnych preferencji. Może to być nordic walking, spokojny jogging lub jazda na rowerze. Najważniejsze jest to, aby wybrany sport uprawiać regularnie.
Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie również dla utrzymania prawidłowej masy ciała. Nadwaga i otyłość są bowiem czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia. Warto więc zadbać także o to, aby utrzymywać odpowiednią wagę, w czym pomóc może właśnie uprawianie sportu.
Jakie badania warto regularnie wykonywać?
Ogromne znaczenie w profilaktyce chorób serca oraz całego układu krążenia mają regularne badania. Pozwalają one odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne nieprawidłowości i rozpocząć właściwe leczenie. Wiele ze schorzeń na początkowym etapie, czyli wtedy, gdy można je skutecznie wyleczyć, nie daje praktycznie żadnych objawów. Regularne wykonywanie badań pozwala sprawdzić, czy w obrębie układu sercowo-naczyniowego nie pojawiły się niepokojące symptomy.
Podstawowym badaniem, które należy wykonywać regularnie, jest morfologia krwi. Na jej podstawie można określić ogólny stan zdrowia, a także sprawdzić, czy w organizmie pacjenta nie dzieje się nic niepokojącego.
Z krwi można również oznaczyć poziom takich pierwiastków jak potas, sód i wapń. Są one kluczowe dla zdrowia układu krążenia – szczególnie dla serca.
Co jeszcze jest ważne w profilaktyce zdrowego serca?
Po 50. roku życia należy także systematycznie kontrolować ciśnienie krwi. Można to zrobić samodzielnie w domu, dlatego mierzenie ciśnienia powinno być podstawowym krokiem odpowiedniej profilaktyki chorób serca.
Co najmniej raz na 5 lat warto wykonać lipidogram, czyli badanie mające na celu określić poziom cholesterolu i stężenie trójglicerydów we krwi.
Do najważniejszych badań profilaktycznych, które pomagają odpowiednio wcześnie wykryć choroby serca, zaliczyć można również:
- EKG,
- echo serca,
- próbę wysiłkową.
Jeśli ukończyłeś 50 lat i chcesz we właściwy sposób zadbać o swoje serce, umów się na badania do Centrum Medycznego Platinum we Wrocławiu.
Odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna oraz systematyczne badania profilaktyczne mają kluczowe znaczenie w zapobieganiu chorobom układu krążenia. Zatroszcz się w odpowiedni sposób o serce, a będziesz cieszył się świetnym zdrowiem i dobrą kondycją przez długi czas.
Prywatna przychodnia medyczna we Wrocławiu. Lekarze specjaliści.
PLATINUM Centrum Medyczne ul. Księcia Witolda 47 50-202 Wrocław
NAJWAŻNIEJSZE LINKI
LEKARZE SPECJALIŚCI
SPECJALIZACJE