Światowy Dzień Serca. Jak wykryć problemy kardiologiczne?
Chociaż o serce należy dbać każdego dnia, przypadający na 29 września 2022 roku Światowy Dzień Serca to doskonała okazja do tego, aby przyjrzeć się kondycji tego niezwykle ważnego mięśnia. Sprawdź, jak wykryć problemy kardiologiczne i dowiedz się, jak ważna jest profilaktyka chorób układu sercowo-naczyniowego.
Światowy Dzień Serca (z ang. World Heart Day) to święto obchodzone każdego roku – zawsze w ostatnią niedzielę września. Organizowane z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF), ma na celu zwiększenie świadomości w zakresie chorób układu sercowo-naczyniowego – w tym także profilaktyki.
Choroby układu sercowo-naczyniowego – niechlubne statystyki
Jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), każdego roku z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera nawet 17,5 mln osób. W Polsce jest to ok. 175 tys. osób, co stanowi niemal 46% wszystkich zgonów.
Statystyki nie napawają optymizmem, dlatego Światowy Dzień Serca powinien skłonić do zastanowienia się nad prewencją. Warto bowiem mieć świadomość, że podjęte działania profilaktyczne pomagają zmniejszyć liczbę zachorowań i ograniczyć śmiertelność.
Jak wykryć choroby serca – niezbędne badania
Czy wiesz, że nadciśnienie tętnicze i hipercholesterolemia to „zabójczy duet”? To właśnie te choroby (jeśli występują jednocześnie) zwiększają ryzyko wystąpienia problemów kardiologicznych, takich jak np. zawał serca, choroba tętnic obwodowych, niewydolność serca. Warto więc pamiętać o regularnym wykonywaniu badań.
Pomiar ciśnienia tętniczego krwi
Regularne dokonywanie pomiarów ciśnienia tętniczego krwi pozwoli na wykrycie ewentualnego nadciśnienia. Badanie można przeprowadzić w domu (samodzielnie), najlepiej za pomocą ciśnieniomierza naramiennego. Można też udać się na wizytę do lekarza rodzinnego, który wykona pomiar własnym sprzętem.
Lipidogram
Lipidogram to podstawowe badanie laboratoryjne, które pozwala na ocenę gospodarki lipidowej w organizmie. Polega na pobraniu próbki krwi z żyły łokciowej, a następnie oznaczenie stężenia: cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, cholesterolu HDL, trójglicerydów.
Wyniki powyżej normy świadczą o hipercholesterolemii, tj. podwyższonym poziomie cholesterolu we krwi.
Badanie EKG
Elektrokardiografia (EKG) to najpopularniejsze i jednocześnie podstawowe badanie przeprowadzane w ramach diagnostyki serca. Pozwala na ocenę pracy mięśnia sercowego oraz umożliwia wykrycie ewentualnych zaburzeń w jego funkcjonowaniu.
USG serca
USG serca to nic innego jak popularne echo. Jest badaniem bezinwazyjnym i bezbolesnym, które pozwala na ocenę struktur serca oraz dużych naczyń krwionośnych.
Zarówno EKG, jak i USG serca możesz wykonać w naszym Centrum Medycznym Platinum. Skontaktuj się z nami telefonicznie, aby umówić się na dogodny termin badania.
Pamiętaj o zdrowym stylu życia
Czy wiesz, że zdrowy styl życia jest jednym z modyfikowalnych czynników ryzyka chorób serca? Jeśli wprowadzisz zmiany w swoich dotychczasowych nawykach, możesz uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Zmodyfikuj dietę
Już nawet niewielka modyfikacja codziennego planu żywieniowego przyczyni się do ograniczenia ryzyka chorób serca. Co możesz zrobić?
Pamiętaj o:
- ograniczeniu spożycia soli,
- zmniejszeniu spożycia mięsa będącego źródłem kwasów tłuszczowych nasyconych,
- zwiększeniu spożycia olejów roślinnych dostarczających kwasy omega-3,
- zwiększeniu spożycia produktów bogatych w błonnik pokarmowy.
Zwiększ aktywność fizyczną
Czy wiesz, że siedzący tryb życia sprzyja rozwojowi poważnych chorób przewlekłych – także obejmujących układ sercowo-naczyniowy? Aktywność fizyczna wykazuje korzystny wpływ na modyfikację czynników ryzyka choroby wieńcowej czy poprawę funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego.
Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, osoby dorosłe powinny spędzać 150-300 minut tygodniowo na aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności.
Zadbaj o siebie już dziś – profilaktyka chorób serca to jedna z najprostszych metod, która pozwala zmniejszyć ryzyko poważnych chorób układu sercowo-naczyniowego. Poprzez modyfikację swoich nawyków i regularne wykonywanie badań diagnostycznych, możesz wydłużyć swoje życie.
Prywatna przychodnia medyczna we Wrocławiu. Lekarze specjaliści.
PLATINUM Centrum Medyczne ul. Księcia Witolda 47 50-202 Wrocław
NAJWAŻNIEJSZE LINKI
LEKARZE SPECJALIŚCI
SPECJALIZACJE